Site Map Icon
RSS Feed icon
 
 
 
November 19, 2018
Wisconsin AFL-CIO November 6, 2018 Election Candidate Endorsements
Posted On: Sep 11, 2018

2018 Candidate Endorsements

The Wisconsin State AFL-CIO is proud to endorse the following candidates. Endorsements are based on who will best fight for and uphold the values of working people in Wisconsin.

Head to the polls on November 6, 2018 for the general election.

Governor

Tony Evers

Lieutenant Governor

Mandela Barnes

WI State Treasurer
Sharah Godlewski

WI Secretary of State
Doug La Follette

Attorney General

Josh Kaul

US Senate

Tammy Baldwin ^

US Congress

Randy Bryce, Congressional District 1

Mark Pocan, Congressional District 2 ^

Gwen Moore, Congressional District 4 ^

Tom Palzewicz, Congressional District 5

Dan Kohl, Congressional District 6

Margaret Engebretson, Congressional District 7 

Beau Liegeois, Congressional District 8

State Senate

Caleb Frostman, State Senate District 1 ^

Tim Carpenter, State Senate District 3 ^

Julie Henszey, State Senate District 5

Chris Larson, State Senate District 7 ^

Kyle Whelton, State Senate District 9

Michelle Zahn, State Senate District 13

Janis Ringhand, State Senate District 15 ^

Kriss Marion, State Senate District 17

Lee Snodgrass, State Senate District 19

Lori Hawkins, State Senate District 21

Chris Kapsner, State Senate District 23

Janet Bewley, State Senate District 25 ^

Jon Erpenbach, State Senate District 27 ^

Richard Pulcher, State Senate District 29

Jeff Smith, State Senate District 31

State Assembly

Jeff Dahlke, State Assembly District 2 

Scott Gavin, State Assembly District 3

Terry Lee, State Assembly District 4

Matt Lederer, State Assembly District 5

William Switalla, State Assembly District 6

Daniel Riemer, State Assembly District 7 ^

Marisabel Cabrera, State Assembly District 9

JoCasta Zamarripa, State Assembly District 8 ^

David Bowen, State Assembly District 10 ^

LaKeshia Myers, State Assembly District 12 

Dennis McBride, State Assembly District 13

Robyn Vining, State Assembly District 14

Lillian Cheesman, State Assembly District 15

David Crowley, State Assembly District 17 ^

Evan Goyke, State Assembly District 18 ^

Jonathan Brostoff, State Assembly District 19 ^

Christine Sinicki, State Assembly District 20 ^

Gabriel Gomez, State Assembly District 21

Aaron Matteson, State Assembly District 22

Liz Sumner, State Assembly District 23

Emily Siegrist, State Assembly District 24

Jennifer Estrada, State Assembly District 25

Rebecca Clarke, State Assembly District 26

Nanette Boulabosh, State Assembly District 27

Kim Butler, State Assembly District 28

John Calabrese, State Assembly District 29

Barry Hammarback, State Assembly District 30

Brittany Keyes, State Assembly District 31

Brandon White, State Assembly District 33

Chris Meier, State Assembly District 34

Mark Martello, State Assembly District 35

Melissa Winker, State Assembly District 38

Elisha Barudin, State Assembly District 39

Erin Tracy, State Assembly District 40 

Frank Buress, State Assembly District 41

Ann Groves Lloyd, State Assembly District 42

Don Vruwink, State Assembly District 43 ^

Deb Kolste, State Assembly District 44 ^

Mark Spreitzer, State Assembly District 45 ^

Gary Hebl, State Assembly District 46 ^

Jimmy Anderson, State Assembly District 47 ^

Melissa Sargent, State Assembly District 48 ^

Mike Mooney, State Assembly District 49

Art Shrader, State Assembly District 50

Jeff Wright, State Assembly District 51

Kevin Booth, State Assembly District 52

Joe Lavrenz, State Assembly District 53

Gordon Hintz, State Assembly District 54 ^

Dan Schierl, State Assembly District 55

Diana Lawrence, State Assembly District 56

Amanda Stuck, State Assembly District 57 ^

Dennis Degenhardt, State Assembly District 58

Chris Rahlf, State Assembly District 60

Gina Walkington, State Assembly District 61

John Lehman, State Assembly District 62

Joel Jacobsen, State Assembly District 63

Peter Barca, State Assembly District 64 ^

Tod Ohnstad, State Assembly District 65 ^

Greta Neubauer, State Assembly District 66 ^

Wren Keturi, State Assembly District 67

Wendy Sue Johnson, State Assembly District 68

Cari Fay, State Assembly District 70

Katrina Shankland, State Assembly District 71 ^

David Gorski, State Assembly District 72

Nick Milroy, State Assembly District 73 ^

Beth Meyers, State Assembly District 74 ^

Ali Holzman, State Assembly District 75

Chris Taylor, State Assembly District 76 ^

Shelia Stubbs, State Assembly District 77

Lisa Subeck, State Assembly District 78 ^

Dianne Hesselbein, State Assembly District 79 ^

Sondy Pope, State Assembly District 80 ^

Dave Considine, State Assembly District 81 ^

Jim Brownlow, State Assembly District 83

Erica Flynn, State Assembly District 84

Alyson Leahy, State Assembly District 85

Nancy Stencil, State Assembly District 86

Elizabeth Riley, State Assembly District 87

Tom Sieber, State Assembly District 88

Ken Holdorf, State Assembly District 89

Staush Gruszynski, State Assembly District 90

Jodi Emerson, State Assembly District 91

Rob Grover, State Assembly District 92

Charlene Warner, State Assembly District 93

Steve Doyle, State Assembly District 94 ^

Jill Billings, State Assembly District 95 ^

Paul Buhr, State Assembly District 96

^ indicates an incumbent


Member Login
Username:

Password:


Not registered yet?
Click Here to sign-up

Forgot Your Login?
<< November 2018 >>
S M T W T F S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Organize Today
Learn more about organizing your workplace!

Click Here
 
 
IBEW local 14
Copyright © 2018, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™

276412 hits since May 23, 2010
Visit Unions-America.com!

Top of Page image